10 TIPŮ, JAK VYBRAT BOTY KTERÉ PADNOU

Už se Vám někdy stalo že jste si koupily krásné boty, ve kterých jste se ale později cítili jako v mučírně? Poradíme Vám, na co si dát při výběru pozor a vybrat tak, aby jste se cítili pohodlně. Máme pro Vás 10 tipů jak vybrat boty, které padnou.

1) NA NÁKUPY JINAK NEŽ DO KANCELÁŘE

Předtím, než vůbec začnete boty vybírat, zamyslete se nad tím, k jakému účelu je kupujete. Tak jako v lodičkách na ples se nevydáte na tůru do hor, ve společnosti s pohorkami nezazáříte. Každá obuv je určena k jinému účelu – společenská/do kanceláře, vycházková, pracovní, sportovní a další. Nevhodně zvolený účel obuvi Vám přinejmenším způsobí odřeniny a puchýře.

2) NA PARÁDU NEBO CELODENNÍ NOŠENÍ

Na schůzku vysoké podpatky a stylovou obuv do špičky lehce snesete, tady vyhrávají módní trendy! Na celodenní nošení by jste ale měli volit raději zdraví a pohodlí. Obuv na časté nošení by měla kopírovat tvar chodidla (kulatá špička) a poskytovat noze dostatečný prostor, podpatky volte spíše nižší a stabilní. U sandálek a pantoflí na delší nošení vybírejte spíše boty se silnějšími pásky, které vám v teplém počasí nezpůsobí bolestivé otlaky.

3) ODPOLEDNE MÁTE NOHY VĚTŠÍ

Při výběru obuvi je potřeba počítat s tím, že během dne noha mírně mění svoji velikost. Odpoledne máme nohy oteklejší než ráno a příliš těsná bota by Vás mohla začít tlačit. Jak vybrat boty? Nakupujte raději odpoledne, se silnější ponožkou, nebo počítejte s tím, že noha především do šířky lehce změní svůj objem.

4) NEVĚŘTE VELIKOSTEM

Nevěřte velikostem uvedeným na botě, ty jsou pouze orientačním údajem. Délka obuvi není jediný parametr správně zvolené velikosti a číslo uvedené na krabici se mnohdy od skutečnosti liší. Neméně důležitá je šířka obuvi, pokud jde šířka upravit šněrováním, pásky na suchý zip nebo má na nártu gumičku, máte jistotu že se Vám šířkou přizpůsobí.

5) LEVÉ NOZE SEDÍ, PRAVÉ SEDĚT NEMUSÍ

Většina lidí nemá levou nohu stejnou jako tu pravou. V délce chodidla, šířce nebo výšce nártu můžou být rozdíly. Vždy si proto vyzkoušejte obě boty, zapněte je/zašněrujte a chvilku se v nich projděte po podlaze. Obě boty musí sedět.

6) DOST MÍSTA PRO PRSTY

Při výběru obuvi pečlivě sledujte prostor pro prsty. Před prsty by mělo zůstat volné místo u dospělého člověka 1 cm, u dětí 1 – 1,5 cm. Volný prostor by jste měli mít i okolo kloubů prstů, především u malíčku. Pokud Vás již při zkoušení omezuje šev vedoucí přes malíček nebo Vám vystupují klouby do svršku obuvi, žádné pohodlí Vám to nepřinese.

7) OBUV SE ROZHODNĚ NENATÁHNE

Často slyšíte že nevadí, že je bota těsná, že se časem noze přizpůsobí? Nevěřte jim! Některé materiály, jako například přírodní kůže, se chůzí opravdu vytvarují na Vaši nohu, nikdy se ale bota nenatáhne o velikost. U obuvi z textilií a syntetiky žádné přizpůsobení nečekejte. Raději se držte zásady, že to, co Vám padne na nohu při zkoušení, to bude sedět i při nošení.

8) KVALITNÍ MATERIÁLY = PŮLKA POHODLÍ

Pokud se chcete v obuvi cítit dobře, je důležité i to, z jakých materiálů je vyrobená. Obuv by měla být prodyšná, z příjemného materiálu a zdravotně nezávadná. V obuvi z nekvalitní syntetiky se Vám bude noha potit. Tvrdá obuv se při chůzi nepřizpůsobí a způsobuje otlaky a oděrky.  Nejvyšší pohodlí poskytuje obuv z přírodní kůže, je prodyšná a přizpůsobivá. Její nevýhodou je bohužel vyšší cena oproti obuvi syntetické.

9) I NA PODPATKU POHODLNĚ

Pro pohodlné nošení je důležitá nejenom výška podpatku, ale také tvar a šířka. Na celodenní nošení je vhodnější volit klínové nebo širší stabilní podpatky do výšky maximálně 5 cm. Do společnosti a na krátkodobé nošení si můžeme dovolit i vyšší a jehlové podpatky. U obuvi na podpatku je správný výběr velikosti obzvlášť důležitý, boty nesmí tlačit ani sjíždět z paty. Pozor dejte i na příliš úzké boty.

1O) LEHKÁ, MĚKKÁ A POHODLNÁ

Pro zdravé a pohodlné obutí bez bolesti nohou je lepší si vybírat obuv z přírodních materiálů, odlehčenou, vyměkčenou, s pružnou podešví a zdravotními prvky. Zvláště s ohledem na dobu, jakou v obuvi strávíte je dobré volit prvky pro podporu příčné a podélné klenby – anatomicky tvarované a ortopedické stélky.

DOPRAVA ZDARMA

DORUČENÍ JIŽ DRUHÝ DEN

 

KVALITNÍ MATERIÁLY

 

POHODLÍ PRO KAŽDOU PŘÍLEŽITOST

 

VRÁCENÍ DO 14 DNÍ

newsletter

AKCE, NOVINKY, SLEVY, SOUTĚŽE

Přihlaste se k odběru a získejte přístup k exkluzivním nabídkám, akcím, novinkám, článkům, soutěžím a spousty dalšího. Emaily zasíláme maximálně jedenkrát týdně na Vámi zvolenou emailovou adresu, z odběru newsletteru se můžete kdykoli odhlásit.

Sdílet
Váš košík